Guava

Pink Guava

Guava

Guava çalı veya  ağaç formunda  2-8 m büyüyebilen tropik ve yarı tropikal bir ağaçtır. Genellikle dikimden 2 yıl sonra uygun sulama ve gübreleme yapılırsa  meyve vermeye başlarlar. Yine uygun sıcaklıklarda da kışın yaprak dökmezler. Aşağıdaki makalede genel bilgilerin yanında kişisel tecrübelerimi ve bazı önerilerimi bulabilirsiniz.

 

 Guava Meyvesi'nın Faydaları

Guava, antioksidan içeriği yüksek bir meyveldir. İçinde yüksek oranda C vitamini ve likopen bulunuyor. Yapılan araştırmalar likopenin, özellikle erkeklerde prostat kanserine karşı koruyucu olduğunu gösteriyor. Guava ayrıca; betakaroten, potasyum ve çözülebilir lif açısından da oldukça zengin bir meyve. Bu nedenle kolesterol ve tansiyonun dengelenmesine ve kalp sağlığının korunmasına katkı sağlıyor. Guava yüksek potasyum ve pektin içeriği nedeniyle ishalin tedavisine de yardımcı oluyor.

Guavalar için en uygun yetişme ortamı sıcak ve kışın-ilkbaharda dona maruz kalmayan bölgelerdir.

Kışın çok soğuk olmayan iklimlerde de büyüyebilirler. Eğer soğuk iklime yetiştirilmek istenirse, kışın genç ağaçlar koruma altına alınmalıdır.

Kültür çeşitleri 3 ana gruba ayrılırlar;

Fan Retief : Meyvenin eti pembedir.

Beyaz Guava : Neyve eti beyazdır.

Kiraz veya Çin Guavası: Küçük çalı formundadır. Soğuk iklimlerde kısmen yetişebilir, hatta büyük saksılarda rahatlıkla yetiştirilebilir.

 Genel Bakış

 

Guavalar özellikle Tropik Guavalar en kolay yetiştirilebilecek ağaçlardandır.  Yerine alıştıktan sonar çok sıcak yaz günlerinde bile rahatlıkla yetişir ve bakıma ihtiyaç duymaz. Tropik Guavaların yüzlerce sub tropiklerin ise onlarca değişik türü vardır.  Hatta Feijoa olarak bildiğimiz ve ülkemizde yetiştirilmeye başlanan Meyve ağacı da Guava’ nın bir çeşididir.

Cattley Guavalar çok sıcak hava ve alkali topraklarda problem yaşarlar ve bu tür ortamlarda tadı ekşi olur.  Cattley guavalar Tropik Guavalardan küçük meyveleri ve küçük , kalın ve parlak yapraklarıyla ayırtedilebilirler. Bunların iki türü vardır  Strawberry Guava ve Lemon Guavalar.  Cattley ler Tropik l Guavalardan daha dayanıklıdır. 

Feijoas (Pineapple Guava) Soğuğa daha dayanıklı bir Guava çeşididir. Cattley ler gibi soğuk iklimlere daha uygundur.  Daha fazla bilgi için sitedeki Feijoa kısmına bakabilirsiniz.

 Guava Meyvesi

 
Tropik Guavalar çekirdekten yetiştirilebilir veya aşılı olabilir fakat aşılı olanların soğuğa karşı dayanıklılığı daha azdır , hatta çok fazla soğuk havaya maruz kaldığında aşıdan yukarısı tamamen donabilir ve kökten tekrar sürgün verir. 

Guava ÇiçeğiTropik Guavalar bulunduğu iklime gore yılda 2 defa çiçek açabilir (İlkbahar ve Sonbaharda). Çiçekler beyaz ve erkeklik organı ile beraber  bulunur , yumşak ve harika bir kokusu vardır. 

İlkbahar çiçekleri geç sonbaharda olgunlaşır, sonbahar çiçekleri ise geç ilkbaharda olgunlaşır. Bütün Guavalar diğer meyvelerde pek görülmeyen, sıradışı aromatic bir tada sahiptir .

Yetiştirdiğim Guavalardan elde ettiğim verilere gore Pembe Guavalar , diğer Guavalara gore soğuğa karşı daha dayanıklılar. Sarı Guavam kışın yapraklarını döktüğü ve kırağı yaktığı halde , Pembe Guavalarımda herhangi bir soruna rastlamadım. Buna karşı Sarı Guavaların , Pembe Guavalara gore çok daha hızlı geliştiğini gözlemledim. Guava tamamen donsa bile köklerinden tekrar gelişerek meyve verebilir.

Pembe Guava MeyvesiMeyvenin olgunlaştığını meyvenin renginin değişmesinden veya kokusunda anlayabilirsiniz. Pembe Guavalar, Beyaz Guavalardan daha yumşaktır ve olgunlaştıklarında parlak sarıya dönüşürler. Daha kuvvetli bir kokuya ve tada sahiptir. Bu nedenle reçel ve meyve suyu yapımında kullanılır.

Sıcaklık yüksek olduğu zaman meyve daha lezzetlidir ve mis gibi kokar fakat çok tatlı değildir. Yine de Meyve suyu ve reçel olarak çok lezzetlidir.

Olgunlaşan Pembe Guavalar dalından düşerler bu nedenle olgunlaşınca hemen toplanması gereklidir. 

Mexican Cream , Meksika orijinli ve en lezzetli türlerden biridir. Aşılama yolu ile üretilir. Özellikle meyve suyu çok lezzetlidir.Guava İlk Safha


 

 Sıcaklık toleransı ve Güneşin etkileri

Guavalar sıcak havalarda bir sorunla karşılaşmazlar ve daha hızlı büyürler.  Bununla birlikte ilk yılında öğlen sonrası sıcaktan korunmalıdır.

 Soğuk Toleransı

Tropik Guavalar -2 dereceye kadar bazı türler daha da soğuk havalara karşı dayanıklıdır. Hobi olarak yetiştirmek isteyenler için en iyi yol , eve yakın ve rüzgara maruz kalmayan bir yere dikmektir. Guavalar için en büyük problem kış mevsimidir.  Kış mevsimlerinde ağaçların çok soğuk gece ve gündüzlerde bir örtüyle kapatılması önerilir.  Bütün bunlara rağmen ağaç yine de donarsa, ilkbaharda köklerinden tekrar gelişir. Soğuk havalarda Guavaların yapraklarının rengi mora dönüşebilir. Bu durum kış aylarında gerçekleşir ve endişelenecek birşey yoktur.

 

 Dikim

 
Kökün en az 2 katı genişliğinde bir çukur kazılır. Minimum 50 cm çapında 50 cm derinliğinde olmalıdır. Toprağa  50/50 kompost uygulanır. Mümkünse toprak ile compost karıştırılmalıdır. 

 

 Sulama

 
Derin sulama bitkinin güçlü kök gelişimini destejkler ve sıcak ve kurak havalarda ağacın dayanıklılığını artırır.


 Gübreleme ve Gelişim Hızı

Guava fidanları çok hızlı büyürler. Büyüme sezonu boyunce bir veya iki ayda bir ,yüksek azot içeren gübre verilmelidir. Yılın soğuk zamanlarında gübreleme yapılmamalıdır. Ayrıca meyvenin tadını azaltacağı için, olgunlaşma başlandığında gübreleme yapılmamalıdır.


 Üretim

Guava fidanları genellikle çekirdekten yetiştirilir. Çekirdekten yetişen Guava Fidanı  ebeveyni ile aynı olur. Çekirdekten yetişen Guavalar mantara maruz kalabilirler.


 Zararlılar

Beyaz Guavaların  problemlerinden birisi , sonbaharda uçuşan küçük böceklerdir . Bu böcekler meyveler olgunlaşmadan once çiçekleri yer.  Bazen zarar görmüş dallar kesilerek ağacın tekrar gelişmesi  sağlanır. İlkbahar budamaları bir problem oluşturmaz.

Yasal UyarıYayınlanan makale/haberlerin tüm hakları Tropikmeyveci.com 'a aittir. Kaynak gösterilse dahi makale/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan makale/haberin bir bölümü, alıntılanan makale/habere aktif link verilerek kullanılabilir.

Son DüzenlenmePerşembe, 15 Ağustos 2013 19:47
Abdurrahman Kuyucu

Abdurrahman Kuyucu, Sıradışı ve Tropikal meyvelere olan ilgisi dolayısıyla 2004'de başladığı meyve yetiştiriciliğine 2010 yılından itibaren fidan üreticisi olarak devam etmektedir. Yalova'da başladığı daha sonra Samsun ve Antalya'daki üretim faaliyetlerine yoğunlaşarak, bu konuya gönül vermiş bir ekip ile çalışmalarını sürdürmektedir. 

2006 yılından bu yana Pikan Cevizi'ne olan ilgisi ve Pikan Cevizi' nin ticari potansiyeline olan inancı dolayısıyla bu konuda uzmanlaşmıştır. 

Araştırma ve fidan üretimi çalışmalarına artan bir istekle devam etmektedir. Dünyadaki birçok üniversite, yetiştirici ve fidancı ile çalışarak elde ettiği bilgilerle ülkemizde Pikan Cevizi'ni yaygınlaştırmayı hedeflemiştir.
Sadece Akdeniz Bölgesi için değil, diğer ılıman ve hatta soğuk bölgeler için de uygun Pikan Cevizi fidanı üretmektedir.

2015 yılında Antalya'nın Aksu ilçesine taşınarak üretim ve araştırma çalışmalarına burada devam etmektedir.

 bilgi@pikan-cevizi.com

+(90)-532-582 1369

Web site: www.tropikmeyveci.com

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan tropikmeyveci.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

18 yorum

 • Serkan Karagün

  Merhaba guava meyvesi 15 eylülde satışı baslayacaktır.sipariş verebilirsiniz.05369789497

  Raporla
  yazan Serkan Karagün Perşembe, 27 Ağustos 2015 09:54 Yorum Linki
 • SERPİL AYGÜN

  Sn. Abdurrahman Bey,

  Feijoa ve Guava ağacı ile ilgileniyorum. Satın almak istiyorum.

  Raporla
  yazan SERPİL AYGÜN Salı, 28 Nisan 2015 06:03 Yorum Linki
 • Tropik Meyveci

  Şakir Bey ,
  İzmir'in sahil bölgelerinde Guava yetiştirmek mümkündür. Çilek Guavası daha dayanıklı olduğu için ve tadından dolayı tavsiye ederim.

  Raporla
  yazan Tropik Meyveci Cuma, 31 Ekim 2014 09:39 Yorum Linki
 • Şakir

  Abdurrahman bey merhaba;

  Pembe guava meyvasını yetiştirmek istiyorum. İzmir gümüldürde yetişip yetişmeyeceği ve bu meyvanın fidanlarını neren temin edeceğim konusunda yardımcı olursanız sevinirim.

  Saygılarımla....

  İyi çalışmalar dilerim....

  Raporla
  yazan Şakir Cumartesi, 20 Eylül 2014 18:31 Yorum Linki
 • Abdurrahman Kartal

  2 Adet Kırmızı Guava Fidanlarım var 3 yaşını geçmek üzere senede iki defa çiçek açıyor fakat meyve vermiyor ve dökülüyor sebeini anlamadım bu konuda bana fikir verebilirmisiniz selamlar

  Raporla
  yazan Abdurrahman Kartal Pazartesi, 11 Ağustos 2014 10:01 Yorum Linki
 • Tropik Meyveci

  Liçi ve guava meyvesi satmıyoruz. Guava fidanı üretimi yapıyoruz

  Raporla
  yazan Tropik Meyveci Cumartesi, 07 Haziran 2014 06:22 Yorum Linki
 • İBRAHİM

  lychee ve guava için fiyat almak istiyorum uygun görülürse gün içerisinde siparişimiz olacak acil dönüş sağlarsanız sevinirim

  Raporla
  yazan İBRAHİM Cuma, 06 Haziran 2014 09:24 Yorum Linki
 • Tropik Meyveci

  Aşırı rüzgar alan yerlerde sıkıntı yaşarsınız. Eğer rüzgar az alıyorsa, Pikan Cevizi ve Guava'yı Karaburunda yetiştirebilirsiniz.

  Raporla
  yazan Tropik Meyveci Pazar, 30 Mart 2014 10:36 Yorum Linki
 • Ercan Algüner

  Guava ve Pikan cevizi İzmir Karaburun da olur mu? Oluyorsa fidanını nasıl temin edebilirim. Fidanların fiyatı nedir?

  Raporla
  yazan Ercan Algüner Pazartesi, 24 Mart 2014 15:43 Yorum Linki
 • esin kara

  Merhaba,

  Benim de 7-8 guava fidanim var. Cekirdekten cimlendirerek elde ettim.Ne kadar buyudugunde topraga ekmeliyim? Koruyacak bir yer bulmam imkansiz,Evde meyve almak mumkun olmaz saniyorum ,dogru mudur?
  ben bu meyveyi cok seviyorum,Turkiye'de bulabilecegim bir yer bilen var mi?

  tesekkur ederim

  Raporla
  yazan esin kara Salı, 28 Ocak 2014 16:18 Yorum Linki
yukarı çık

fidansatislogo

Sitemizde tanıttığımız birçok fidanı ve meyveyi satış sitemizde bulabilirsiniz.Her yıl yeni ürünler ekliyoruz. Sadece Aşılı, özel meyve ve meyve fidanı üretiyoruz. Pikan Cevizi, Şahdut, Pawpaw, Che, 26 çeşit Dut , 6 farklı Feijoa türü, Kızılcıklar, Naşiler, Goumiler, Aşılı Güz Zeytinleri ve diğerleri!

www.pikan-cevizi.com

pikan cevizi kabuk-kucukresim

Pikan Cevizi ile ilgili tüm bilgiler bu sitede. Hem yetiştiriciler hem de Pikan severler ilgiyle takip edecekler

Sitede Arama Yap

İletişim Bilgileri

Mobil : +90 532 582 1369

 

Email Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

Samsun: Sıradışı Meyve Fidanları üretim ve dağıtım

Top of Page