Dağ Çileği (Kocayemiş) ve Sandal Ağacı

Arbutus Unedo- Kocayemiş

 

Meyvelerini çok sevdiğim ve ağaç olarak da herdem yeşil olmasından ve güzelliğinden dolayı bahçemde yetiştirdiğim bir ağaç olan Kocayemiş hakkında bir makale yazmak istedim. Tropik Meyve ağaçlarının yanında ülkemizde de doğal ortamda yetişen birçok sıradışı ağacın da tanıtımını yapmaya özen gösteriyorum. Bu makalede Kocayemiş ve Sandal ağacının hem üretimini , sağlık yönünden faydalarını, hem de meyvesinin besleyici özelliklerini anlatmaya çalışacağım. Zevkle okumanız dileklerimle.

Sandal ve Kocayemiş (Arbutus L); Rhododendroideae ailesine ait, herdem yeşil çalı yada küçük ağaçlardır. Bu cinsin kuzey yarım kürede yayılmış olan 12 türü ülkemizde ise A andrachne L. (Sandal) ve A. unedo L. (Kocayemiş, ağaç çileği, dağ çileği) adlı iki türü doğal olarak yetişir.

Dağ Çileğinin Faydaları ve Kullanılış Şekli


Kocayemiş meyveleri taze olarak da yenilmesine rağmen , genellikle; Reçel, marmelat, jöle hatta parfüm yapımında kullanılır.

 

Ayrıca halk arasında antiseptik, idrar söktürücü ve müshil olarak kullanılmaktadır. Ayrıca yaprakları kanamayı durdurucu, İdrar yolları için antiseptik olarak , yüksek tansiyon ve diyabet gibi konularda da faydalı olduğu bilinmektedir. Gleneksel kullanımının yanında,zengin bir antioksidan(anthocyanin ler, galik asit türevleri ve taninler ), vitamin C, vitamin E ve  karoten içeriğe sahiptir. Bu nedenle sağlığı destekleyen önemli bir besindir.

Günümüzde biyolojik özellikleri ve insan hastalıklarına faydaları konusunda devam eden birçok araştırma bulunmaktadır.

Genel Özellikleri ve Dağ Çileği Fidanı Üretimi

Kocayemişte, kırmızı renkli meyveler sonbaharda; sandalda ise; portakal sarısı-açık kırmızı renkli meyveler geç sonbahar ve kış başlangıcında olgunlaşır.

Çiçekler, sandalda beyaz, kocayemişte ise açık pembe renkli ve bileşik salkım şeklindedir. Çiçeklenme, Sandalda Mart-Nisan, Kocayemişte ise Kasım-Aralık aylarında olur. Her iki türünde meyveleri yenilir. Odunları dekoratif amaçlı, kömür imalatında ve yakacak olarak çok değerlidir. Çok hızlı kök sürgünü oluşturabilirler. Meyveler olgunlaşmaya başladıkLarı sonbahar (kocayemiş ve sandal) ve kış aylarında (sandal) toplanarak tohumlar çıkartılır, saf alkolde yüzdürülerek boş tohumlar uzaklaştırılır ve ekim yapılıncaya kadar 2-4 °C sıcaklıkta saklanır.

Tohumlar çıkartıldığı tarihten kış sonuna kadar ekilebilir. Ekimden önce tohumlar 5-15 gün 4-6 °C sıcaklıktaki suda bekletilir. Ekimlerde 7’li çizgi ekimi kullanılır ve metrekareye 0.5-1 gr tohum ekilir. Tohumların çimlenme oranı %90’nın üzerindedir. Metrekareden 100-150 adet fidan elde edilir. Ekim yastıklarının drenajının çok iyi ve pH değerinin 5.5-6.5 olmasına özen gösterilir. Ekimi takiben yastıklara telis kullanılarak örtüleme ve %70 gölgeleme uygulanır. Erken bahar ekimlerinde 4-6 °C sıcaklıkta 1-1.5 ay soğuk nemli katlama uygulanır. Tohumlar soğukta çimlenmeye başlarlar (4-6 °C) ve ideal çimlenme sıcaklığı 10 °C’dir. Fidanlar çıplak köklü dikime hassastır. Bu nedenle ağaçlandırmalarda, 1 veya 2 yaşlı tüplü yada kaplı fidan kullanılmalıdır. 1 yaşında fidanlar 20-25 (30) cm boya, 5-8 mm çapa ulaşırlar.

Kocayemiş birçok kıyı bölgelerde ve özellikle Marmara ve Karadeniz Bölgesinin bütün kesimlerinde görülmektedir. 

Sandal Ağacı ise Akdeniz Bölgesinde , Torosların birçok yerinde çok sık rastlanan bir türdür.

Kaynaklar:

*Hazin Cemal Gültekin

*Pallauf K.; Rivas-Gonzalo J.C.; del Castillo M.D.; Cano M.P.; de Pascual-Teresa S.

Characterization of the antioxidant composition of strawberry tree (Arbutus unedo L.) fruits. J.200821, 273-281.

Son DüzenlenmePerşembe, 15 Ağustos 2013 20:30
Abdurrahman Kuyucu

Abdurrahman Kuyucu, Sıradışı ve Tropikal meyvelere olan ilgisi dolayısıyla 2004'de başladığı meyve yetiştiriciliğine 2010 yılından itibaren fidan üreticisi olarak devam etmektedir. Yalova'da başladığı daha sonra Samsun ve Antalya'daki üretim faaliyetlerine yoğunlaşarak, bu konuya gönül vermiş bir ekip ile çalışmalarını sürdürmektedir. 

2006 yılından bu yana Pikan Cevizi'ne olan ilgisi ve Pikan Cevizi' nin ticari potansiyeline olan inancı dolayısıyla bu konuda uzmanlaşmıştır. 

Araştırma ve fidan üretimi çalışmalarına artan bir istekle devam etmektedir. Dünyadaki birçok üniversite, yetiştirici ve fidancı ile çalışarak elde ettiği bilgilerle ülkemizde Pikan Cevizi'ni yaygınlaştırmayı hedeflemiştir.
Sadece Akdeniz Bölgesi için değil, diğer ılıman ve hatta soğuk bölgeler için de uygun Pikan Cevizi fidanı üretmektedir.

2015 yılında Antalya'nın Aksu ilçesine taşınarak üretim ve araştırma çalışmalarına burada devam etmektedir.

 bilgi@pikan-cevizi.com

+(90)-532-582 1369

Web site: www.tropikmeyveci.com
Bu kategoriden diğerleri: « Goumi - Elaeagnus multiflora Pawpaw »

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan tropikmeyveci.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

30 yorum

 • aylin162

  bunların zehirli olanı var mıdır?

  Raporla
  yazan aylin162 Pazar, 26 Nisan 2015 13:38 Yorum Linki
 • ferdi deveci

  ister seniz dağ çileği elimde mevcuttur muğlada isterseniz toplanı gönderilir tamamen doğla dır ormanlarımızda köyümüzün belli biryerinde var istayenler 0543 4167497 araya bilir ferdi deveci

  Raporla
  yazan ferdi deveci Pazartesi, 10 Kasım 2014 18:26 Yorum Linki
 • murat arslan

  slm lar ben zonguldaktan murat nette dolaşırken yetiştirdiğiniz meyveler hoşuma gitti jabuticaba meyvasının fidanı temin etmem mümkünmü saygılar 05427979079

  Raporla
  yazan murat arslan Cumartesi, 19 Temmuz 2014 08:19 Yorum Linki
 • ethem kanat

  ufuk bey sandal ağaçı fabrikada değil doğada yetişir 1 eğer siz alıcı iseniz üreticiyi bulmanız lazım 2 tabi bu işde ciddi iseniz .nadir yerlerde yetişen bir tür ve ceşittir bulmak zordur saygılarımla sandal ağacını yok etmeden pazarlar bulalım kökden kesip bitirmek yerine meyvesini yaprağını değerlendirelim lütfen gelecek nesillerede bırakalım rica ediyorum saygıllarımla sevgilerimle hepinize teşekkür ederim

  Raporla
  yazan ethem kanat Salı, 01 May 2012 08:33 Yorum Linki
 • ethem kanat

  ufuk bey sandal ağaçı fabrikada değil doğada yetişir 1 eğer siz alıcı iseniz üreticiyi bulmanız lazım 2 tabi bu işde ciddi iseniz .nadir yerlerde yetişen bir tür ve ceşittir bulmak zordur saygılarımla sandal ağacını yok etmeden pazarlar bulalım kökden kesip bitirmek yerine meyvesini yaprağını değerlendirelim lütfen gelecek nesillerede bırakalım rica ediyorum saygıllarımla sevgilerimle hepinize teşekkür ederim

  Raporla
  yazan ethem kanat Salı, 01 May 2012 08:33 Yorum Linki
 • ufuk

  mrb arkadaşlar bana sandal agacı üreten fabrika yada üretici lazım vericem numarayla benimle itıbata gecerseniz sevinirim 0541 244 26 53

  Raporla
  yazan ufuk Salı, 24 Nisan 2012 19:14 Yorum Linki
 • ethem kanat

  samet kardeş kökden eksen olur cok arsız bir ağaç türüdür 1 adet ek orda ormanlık alan oluşur şayet yerini sevmişse sorun yok .... mert kardeşe gelince sen 1 tane ek yeterli coğalacaktır zaten ileride sorun yok allah kolaylık versin hepinize

  Raporla
  yazan ethem kanat Cuma, 06 Nisan 2012 16:01 Yorum Linki
 • samet

  selam ethem bey ben adapazarı sakaryadnım.bizim burda ormanlarda çok var dağ çileği ama kimse bilmediği için boşa çürüyüp idiyorlar.bide sormak istediğim birşey var buralarda tohumunu buşlamadım acaba ormandan kökle alsam diksem tutma oranı çok olurmu.saygılar.

  Raporla
  yazan samet Cuma, 06 Nisan 2012 09:13 Yorum Linki
 • mert kurt

  merhaba arkadaşlar.
  koça yemiş fidanını bir adet ekmek yetermi.
  yoksa çoğu meyve ağacı gibi bundada dişi ve erkek olanıvamı.
  ben bir adet fidan aldım. olurmu

  Raporla
  yazan mert kurt Cuma, 30 Mart 2012 09:35 Yorum Linki
 • ethem kanat

  sayın ali bey pazar konusunda yardımcı olursanız sevinirim . yaklaşık 50 dönüm sandal ağacı var manisa.da piyasası nedir ne yapabilirim sanırım recelde yapılabiliyormuş önerilerinizi bekliyorum selamlar sevgiler 05309709604 ethem

  Raporla
  yazan ethem kanat Perşembe, 08 Mart 2012 19:05 Yorum Linki
yukarı çık

fidansatislogo

Sitemizde tanıttığımız birçok fidanı ve meyveyi satış sitemizde bulabilirsiniz.Her yıl yeni ürünler ekliyoruz. Sadece Aşılı, özel meyve ve meyve fidanı üretiyoruz. Pikan Cevizi, Şahdut, Pawpaw, Che, 26 çeşit Dut , 6 farklı Feijoa türü, Kızılcıklar, Naşiler, Goumiler, Aşılı Güz Zeytinleri ve diğerleri!

www.pikan-cevizi.com

pikan cevizi kabuk-kucukresim

Pikan Cevizi ile ilgili tüm bilgiler bu sitede. Hem yetiştiriciler hem de Pikan severler ilgiyle takip edecekler

Sitede Arama Yap

İletişim Bilgileri

Mobil : +90 532 582 1369

 

Email Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

Samsun: Sıradışı Meyve Fidanları üretim ve dağıtım

Top of Page