Hünnap (Zizyphus jujuba Mill.)

 Hünnap Meyvesi

Hünnap (hünnap) (Zizyphus jujuba Mill.) Cehrigiller (Rhamnaceae) ailesine mensup 10 metre kadar boylanabilen, ülkemizde daha çok Batı ve Güney bölgelerinde yetişen, oldukça estetik görünümlü, dikenli bir meyve ağacıdır.

Oldukça lezzetli ve besi değeri yüksek meyveler; şekerler, müsilaj, vitamin C ve pektin taşır. Özellikle Arap hekimlerince göğüs yumuşatıcı, balgam söktürücü, öksürük kesici, müshil ve kan temizleyici olarak, Anadolu'nun çeşitli yörelerinde (Kayseri) şeker hastalığına karşıda kullanılır. Meyvelerinin yanında, dal kabuğu ve yaprakları da kabız ve midevi etkilere sahiptir. Sonbaharda olgunlaşan meyveler taze tüketildiği gibi, eski çağlardan bu yana kurutularak ta tüketilir. Kurutulabilme özelliği onun uzun süre saklanmasını da sağlar.

 

Hünnap, dünya üzerinde Doğu Akdeniz'den başlayarak Güney ve Doğu Asya'ya, Kore ve Japonya'ya kadar uzanan geniş bir alana yayılır.Ülkemizde ise Daha çok Batı ve Güney Anadolu'da deniz kenarından başlayarak 1500 metreye kadar yayılır. Daha çok kireççe zengin, drenajı iyi derin toprakları tercih eder.

Özenli bir bakım gerektirmeden yetişebilir. Su isteği fazla değildir. Derine giden kazık kök sistemine sahiptir. Diğer meyve ağaçlarına nazaran biraz yavaş büyür.

Gençliğinde soğuğa çok duyarlı iken yaşı ilerledikçe direnci nispeten artar. Zaman zaman iç kurdu gözükse de önemli bir hastalığı yoktur.

 

Tropikmeyveci olarak yaklaşık olarak 20 civarında kültür çeşidini deneme üretimine aldık ve 2009 yılından beri gözlemliyoruz.

Şu ana kadar 4 çeşidi ticari olarak çoğaltabildik. Bunların içinde Li, Lang, Red Lands ve  dikensiz bir hünnap türü de bulunmaktadır.

Hünnap fidanı çeşitleri konusunda kapsamlı çalışmalarımız devam etmektedir.

 

 

 

Hünnap Fidanı Üretimi

Hünnap fidanları tohumdan ve aşıdan olmak üzere iki yöntemle üretilir.

Tohumdan üretim:

Sonbaharda toplanan meyveler, birkaç gün güneşte bekletilerek olgunlaşması sağlanır. Ardından 2-3 gün suda bekletilerek yumuşatılır.

Yumuşayan meyveler ayakla çiğnenir ve etli kısımları suda yıkanarak tohum elde edilir. Tohum verim oranı meyve büyüklüğüne bağlı olarak %6 ile %12 arasında değişir. Ünnap fidanı daha çok tüplü yada kaplı olarak yetiştirilir. Tohumlar ekimden önce, 5 gün %5-10'luk sitrik asitte yada külü suda bekletilir. Ardından az yanmış koyun gübresi ve milli toprak eşit miktarda karıştırılarak hazırlanan harca tohumlar,

10-15 mm. derinlikte ekilir. Tohum ekimi sonbaharda, ya sera içerisine yapılır yada yastıkların üzerine plastik örtülü tünel inşa edilir. Tohumların çimlenme oranı %46-65 arasındadır. Bu nedenle her tüpe 2-3 adet tohum ekmek gerekir. Ekim alanı zaman zaman sulanarak tohumların nemli bir ortamda kalması sağlanır.

Tohumların 1000 tane ağırlığı 250-400 gr. arasında, ortalaması 310 gramdır. Çıplak köklü fidan üretiminde metrekareye 200 gr tohum, 5'li çizgi ekimi yöntemiyle ekilir. Metrekareden 100 adet fidan elde edilir.

İkinci bir yöntem olarak ta tohumlar, taş yada çekiç kullanılarak çatlatılır bazen de bitki taslağı serbest hale getirilip, %50 organik madde, %50 milli toprak karışımına kış aylarında ekilir. Ekimden önce tohumların %5'lik limon tuzunda 1-2 gün bekletilmesinde yarar vardır. Ekim yastıkları telisle örtülenir ve üzerlerine havalanabilir plastik örtü örtülmesi gerekir. Yağışlı olmayan dönemlerde sulama ihmal edilmemelidir. Her tohumda 1-2 bazen de 3 adet bitki taslağı olup, bitki taslaklarının 1000 tane ağırlığı 20-32 gr arasındadır. Her bir tohumda ortalama 1.64 adet canlı bitki taslağı bulunur.

Hünnap fidanları bir yaşında; 40-45 cm boya, 4-5 mm çapa, iki yaşında; 70-100 cm boya ve 10-12 mm çapa ulaşır. Ağaçlandırma çalışmalarında 1-2 yaşlı tüplü Hünnap, peyzaj uygulamalarında ise 4-5 yaşlı kaplı fidanlar kullanılır. Tüplü-kaplı fidan üretiminde üzerinde durulması gereken önemli konu, 1 yaşlı fidanlarda kap derinliği en az 30 cm, 2-3 yaşlılarda 35-40 cm, 4-5 yaşlılarda 50 cm olmalıdır.

Aşıdan üretim:

Diğer bir üretim yöntemi de, iki yaşlı tüplü çatlı (Paliurus sipina-christi Mill.) altlıklarının üzerine aşı yapmaktır. Bu durumda, daha gelişkin bir kök sistemine sahip olur. Bunun içinde öncelikle, çatlı fidanı üretmek gerekir.

Aşılama uygulaması çatlının üzerine yapılabildiği gibi zorunlu hallerde tohumdan gelmiş iki yaşlı ünnap altlıklarına da yapılabilir.

Çatlı meyveleri (kapsül) sonbaharda olgunlaşır ve kış sonuna kadar toplanabilir. Toplanan kapsüller ahşap tokmakla dövülerek yada merdanede kırılarak tohum elde edilir. Çatlı kapsüllerin 1000 tane ağırlığı ortalama 240 gr,tohumun 1000 tane ağırlığı en az 20.6 gr en fazla 22.3 gr ve ortalama 21.2'grdır.

Kapsüllerin %6'sından 4 adet, %31'indan 2 adet, %63'ünden 3 adet tohum çıkmaktadır. Kapsüllerdeki ortalama tohum sayısı 2.72 adettir. Kapsüllerin tohum verim oranı %40-60 arasında değişir. Çıplak köklü fidan üretiminde metrekareye 5-10 gr arası tohum, 5-10 mm derinlikte, 5'li çizgi ekimi yöntemiyle kış aylarında ekilir. Erken bahar ekimlerinden de sonuç almak mümkündür. Bu taktirde örtüleme ve gölgeleme uygulamakta yarar vardır. Metrekareden 50-100 adet fidan elde edilir. Tüplü fidan üretimimde ise her tüpe 2-3 adet tohum ekilir. Aşı altlığı amacıyla üretilen tüplü fidanlar iki yaşına kalacağından tüp derinliği 35-40 cm olmalıdır. Çaltı fidanları bir yaşında; 40-50cm boya, 4-6 mm çapa, iki yaşında; 80-120 cm boya ve 8-13 mm çağa ulaşır. Aşılama çalışmalarında iki yaşlı altlıklar üzerine durgun göz aşısı yada kalem aşısı uygulanır. Hünnabın aşılamasında kullanılan diğer yöntemde; ağaçlandırma yada rehabilitasyon sahalarında bulunan doğal çatlıların üzerine aşı yapmaktır. Bu taktirde sahadaki çaltılar dipten kesilir.

Kesimi takiben gelişen sürgünler bir kez bahar, bir kez de yaz aylarında teklenir. Canlandırma kesimini takip eden yılın sonunda sürgünler 7-15 mm çapa, yani aşılanabilir boyuta ulaşırlar. Ardından da yaz aylarında durgun göz aşısı uygulanır.

Kış aylarında ise tutmayan aşıların yerine kalem aşısı uygulanarak çalışma tamamlanır. Takip eden yıllarda ise sürgün kontrolü yapmakta yarar vardır.

Ağaçlandırma çalışmalarında tohumdan üretilmiş 1 yaşlı yada 2 yaşlı çatlı üzerine aşılanmış 2+1 yaşlı hünnap fidanları kullanılır. Hektara 200-300 adet fidanın dikilmesi yeterlidir.

Son DüzenlenmeSalı, 02 Eylül 2014 15:58
Abdurrahman Kuyucu

Abdurrahman Kuyucu, Sıradışı ve Tropikal meyvelere olan ilgisi dolayısıyla 2004'de başladığı meyve yetiştiriciliğine 2010 yılından itibaren fidan üreticisi olarak devam etmektedir. Yalova'da başladığı daha sonra Samsun ve Antalya'daki üretim faaliyetlerine yoğunlaşarak, bu konuya gönül vermiş bir ekip ile çalışmalarını sürdürmektedir. 

2006 yılından bu yana Pikan Cevizi'ne olan ilgisi ve Pikan Cevizi' nin ticari potansiyeline olan inancı dolayısıyla bu konuda uzmanlaşmıştır. 

Araştırma ve fidan üretimi çalışmalarına artan bir istekle devam etmektedir. Dünyadaki birçok üniversite, yetiştirici ve fidancı ile çalışarak elde ettiği bilgilerle ülkemizde Pikan Cevizi'ni yaygınlaştırmayı hedeflemiştir.
Sadece Akdeniz Bölgesi için değil, diğer ılıman ve hatta soğuk bölgeler için de uygun Pikan Cevizi fidanı üretmektedir.

2015 yılında Antalya'nın Aksu ilçesine taşınarak üretim ve araştırma çalışmalarına burada devam etmektedir.

 bilgi@pikan-cevizi.com

+(90)-532-582 1369

Web site: www.tropikmeyveci.com

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan tropikmeyveci.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

18 yorum

 • Sülün Karaağaç

  Merhaba, Datça nin Hizirsah koyunda oturmaktayim. Bahceme 4 yıl önce hunnap ağacı diktim. Ilk yıl sorunsuz meyve aldım. Ancak iki yıl meyveler buyusede içler karardı,yenmedi. bu yıl ise buyumeden kahvengi olup kuruyup döküldü.Normal hayvan gubresi veriyorum. Kimyasal ilaç asla kullanmam. yaprakları üzerinde küçük siyah birşeyler oluyor. Ancakyapraklarda
  hiçbir bozulma yok. Sorunu arastirmama rağmen belirleyemedim. Yardımcı olursanız minnettar kalırım. Tesekkurlerimle.

  Raporla
  yazan Sülün Karaağaç Cuma, 11 Temmuz 2014 17:05 Yorum Linki
 • Tropik Meyveci

  Macadamia Fındığı , Alanya -Anamur arasında kıyı bölgelerinde rahatlıkla yetişiyor. Şu anda Anamur ve Alanyada meyve veren ağaçlar bulunmakta. Tohumdan fidan yetiştirmek mümkün. Herhangi bir üniversitenin bu konuda çalıştığını duymadım maalesef. Gelecek yıl az bir miktar fidanımız olacak

  Raporla
  yazan Tropik Meyveci Pazar, 17 Kasım 2013 20:36 Yorum Linki
 • Cereen arik

  Abdurrahman Bey merhaba, ben ve esim gecen ay guney afrika gezimizde macadamia findigini tatma sansina sahip olduk. Dondugumden beri macadamia findigi yetistirilicigi hakkinda bilgi toplamaya calisiyorum. Su ana kadar turkiye de macadamia findigi yetistirildigine dair bi bilgiye rastlamadim ama anladigim kadariyla ozellkle mugla, marmaris bolgelerinin iklimine uygun bir bitki
  Fidanin nerden temin edilecegi konusunda ise sizin disinizda herhangi bir kaynaga rastlamadim
  Esimle fidani yurtdisindan getirmeyi ve iklim toprak yapisina en uygun macadamia findigi cesidi icin de universitelerden yardim almayi dusunduk ama baska alternatiflerimiz varsa sizinle daha ayrintili konusmak da isteriz

  Yardimlariniz icin simdiden cok tesekkurler

  Raporla
  yazan Cereen arik Perşembe, 14 Kasım 2013 20:00 Yorum Linki
 • Tropik Meyveci

  Havvanur, Hünnap'ın Endüstriyel kullanımı sizin için önemli bir başlık olmalı. Kökeni Çin olduğu için en kapsamlı bilgiyi Çin kökenli sitelerde bulabilirsin.

  Raporla
  yazan Tropik Meyveci Pazartesi, 04 Kasım 2013 19:04 Yorum Linki
 • Hawanur Uçar

  Pamukkale Üniversitesi Gıda Mühendisliği öğrencisiyim. Her yönüyle hünnap meyvesi tez konum. Tezimde meyvenin yetiştiriliciliğine, üretim yerlerine, faydalarına, tüketim şekillerine,besin değerlerine ve morfolojik özelliklerine yer vermek istiyorum.Bunların dışında tezimde meyve ile ilgili hangi konulara yer verebilirim yardımcı olursanız sevinirim :)

  Raporla
  yazan Hawanur Uçar Salı, 29 Ekim 2013 09:26 Yorum Linki
 • admin

  Değerli arkadaşlar şu anda 6 farklı tür var üretimi devam eden. Hem soğuk hem de sıcak iklime uygun türler ama fidan satışları 2014 den önce zor

  Raporla
  yazan admin Pazartesi, 05 Kasım 2012 21:33 Yorum Linki
 • Tayfun

  Hangi kültürünü almalıyız? Küçük meyveli olan varmış sanıyorum birde meyvesi büyük olan. Soğuğa dayanımı nedir bu kültürlerin acaba?

  Raporla
  yazan Tayfun Pazartesi, 05 Kasım 2012 20:43 Yorum Linki
 • admin

  Şu anda mevsimi, bütün büyük market ve pazarlarda satılmaktadır.

  Raporla
  yazan admin Pazar, 07 Ekim 2012 07:33 Yorum Linki
 • nuray

  ankarada yaşıyorum hünnabı nerden bulabilirim.hamile kardeşim için istiyorum.yardımcı olursanız sevinirim.acill

  Raporla
  yazan nuray Cuma, 05 Ekim 2012 11:26 Yorum Linki
 • admin

  Rengi hafif kahverengimsi olunca hasat ediliyor.
  Bolgeye gore degismekle birlikte. Eylul sonu sizin bolge icin hasat zamani.
  Mersin hunnap icin ideal bir iklime sahiptir.

  Raporla
  yazan admin Perşembe, 09 Ağustos 2012 06:01 Yorum Linki
yukarı çık

fidansatislogo

Sitemizde tanıttığımız birçok fidanı ve meyveyi satış sitemizde bulabilirsiniz.Her yıl yeni ürünler ekliyoruz. Sadece Aşılı, özel meyve ve meyve fidanı üretiyoruz. Pikan Cevizi, Şahdut, Pawpaw, Che, 26 çeşit Dut , 6 farklı Feijoa türü, Kızılcıklar, Naşiler, Goumiler, Aşılı Güz Zeytinleri ve diğerleri!

www.pikan-cevizi.com

pikan cevizi kabuk-kucukresim

Pikan Cevizi ile ilgili tüm bilgiler bu sitede. Hem yetiştiriciler hem de Pikan severler ilgiyle takip edecekler

Sitede Arama Yap

İletişim Bilgileri

Mobil : +90 532 582 1369

 

Email Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

Samsun: Sıradışı Meyve Fidanları üretim ve dağıtım

Top of Page